Varighed

1 time og 34 minutter - ingen pause

Scene

Store Scene

Pladser

Nummererede siddepladser

Pressebilleder Klik her
Forestillingsprogram Læs her
Årskort

Gælder alle dage

Normalpris

325 kr.

Unge under 25 år

120 kr.

Studerende

140 kr.

Teaterklub

50 kr. i rabat alle dage

Flextrafik og slagtesvin

Drømmen om det simple og ukomplicerede liv på landet lever i bedste velgående. Frisk luft, ingen stress, man kommer hinanden ved. Men hvordan får virkelighedens landboer enderne til at nå sammen, når de store jordbrug overtager det hele, skolen og Brugsen lukker, og busruten nedlægges?

Vi er i et lille landbrugssamfund et sted i Jylland, holdt sammen af bare to gårde, som kommer i svære vanskeligheder, da busruten bliver nedlagt. Mike og Anders er det lille samfunds to landmænd på hver sin gård. Anders er pensioneret mælkeproducent med tre køer tilbage i stalden. Mike er svineproducent i fuld skala. Mike har en kone, der læser til lærer, og to døtre, der tit skal transporteres til svømning og ridning.

Anders har en kæreste inde i byen, men han har fået frakendt kørekortet på grund af alder, og hans Opel Vectra har fået klippet pladerne. Uden bus begynder logistikken at stramme til, og Mikes gamle stress titter hurtigt frem. Anders tjener en ekstra skilling ved at leje noget af stuehuset ud til to unge mennesker fra Amager. Johnna arbejder på slagteriet, men bliver fyret, da hun kommer for sent på grund af den manglende bus.

Chefdramaturgens introduktion

Få et dybere indblik i den rørende og tankevækkende historie om svineavleren Mike, hans landsbysamfund og de udfordringer, de står overfor, i dramaturgens programartikel

AFTERTALK

– en samtale med skuespillerne

Aftertalk giver dig chancen for at komme helt tæt på skuespillerne og høre om deres arbejde og oplevelser med stykket. Der bliver også mulighed for at stille spørgsmål, så du kan få et særligt indblik i, hvad der sker bag scenen og i processen med at skabe forestillingen.


27. februar

Dagens tema er Flextrafik & slagtesvin

Publikums anmeldelser

Per

God og spændende

4. februar 2025

Lene

Fantastisk skuespilspræstation⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

2. februar 2025

Karsten Larsen

I den grad et aktuelt tema (især i vor landsdel), der er spundet og rundet fint som teater og med gode skuespilpræstationer. Vi var fornøjet under og efter forestillingen – selvom det underliggende egentlig ikke, ubetinget, er til morskab.

1. februar 2025

Helen Steensbæk Schrøder

Helt fantastisk teateroplevelse. Velskrevet og velspillet! Rørende menneskeskæbner på globaliseringens bagside. Se den!

1. februar 2025

Mai

En rodet og kedelig forestilling. 2 stjerne for en fin scenografi og selve forestilling, dog var der enkelte sjove bemærkninger. Som ofte var lyden dårlig på teatret og selv skuepiller præstationen er set bedre på teatret.

1. februar 2025

Mikkel

Super fed forestilling, som præstere at tydeliggøre udkantsdanmarks kampe om overlevelse og bekræftigelse af eksistensen af noget andet end københavneri.

1. februar 2025
Se mere

Anmeld forestillingen

Anmeldelser
0

Giv din egen anmeldelse

Anmeld forestillingen

Spilledage

19.
onsdag februar

kl. 19.30

Køb billet
20.
torsdag februar

kl. 19.30

Køb billet
21.
fredag februar

kl. 19.30

Køb billet
22.
lørdag februar

kl. 16.00

Køb billet
25.
tirsdag februar

kl. 19.30

Køb billet
26.
onsdag februar

kl. 19.30

Køb billet
27.
torsdag februar

kl. 19.30

Køb billet
28.
fredag februar

kl. 19.30

Køb billet
1.
lørdag marts

kl. 16.00

Køb billet
4.
tirsdag marts

kl. 19.30

Køb billet
5.
onsdag marts

kl. 19.30

Køb billet
6.
torsdag marts

kl. 19.30

Køb billet
7.
fredag marts

kl. 19.30

Køb billet
8.
lørdag marts

kl. 16.00

Køb billet
12.
onsdag marts

kl. 19.30

Køb billet
13.
torsdag marts

kl. 19.30

Køb billet
14.
fredag marts

kl. 19.30

Køb billet
15.
lørdag marts

kl. 16.00

Køb billet